Brama garażowa – tradycyjna czy nowoczesna?

3 lipca 2018 Redakcja

W czasach gdy co piąty obywatel posiada samochód, a co pietnasty zgłasza kradzież bądz zniszczenie, nie sposób nie podejmować środków zapobiegających uszkodzeniu, zniszczeniu czy kradzieży naszego pojazdu. Jeżeli mamy możliwość to garażujemy samochód zabezpieczając go tym samym przed wpływem pogody czy też wandali. O ile w garażach podziemnych jest to proste o tyle kiedy posiadamy domek wolnostojący stajemy przed dylematem jaką bramę garażową wybrać. Na rynku bowiem pojawiło się wiele firm proponujących różne rozwiązania. I tak możemy się zdecydować na bramy garażowe tradycyjne – dwuskrzydłowe otwierane do przodu, lub nowoczesne – automatyczne otwierane zazwyczaj do góry.

Plusy i minusy

Brama tradycyjna –  główną zaletą bram dwuskrzydłowych jest ich prosta konstrukcja, posiadająca wiele zastosowań. Te bramy nie wymagają montażu nadproża oraz filarków bocznych, a ościeżnica idealnie zamyka otwór przejazdowy. Bardzo bezpieczna i funkcjonalna brama na zawiasach stalowych z zamkiem najczęściej patentowym. Łączy w sobie solidność oraz długotrwałą bezawaryjną eksploatację.

Bramy nowoczesne – .bramy automatyczne najczęściej złożone ze skrzydeł otwieranych do góry przez co nie zajmują przestrzeni zewnętrznej ani wewnętrznej. Posiadają stalową listwę nadproża oraz automatyczny system jezdniowy umożliwiający otwarcie bramy na pilota, dzięki czemu nie musimy wysiadać z samochodu.  Dodatkowo posiadają doskonałą izolację cieplną, świetne dla domów energooszczędnych.

Oba rodzaje bram mają swoje plusy i minusy. Bramy nowoczesne uzależnione są od energii, dodatkowo mechanizm napędowy może ulec awarii i konieczna będzie jego wymiana przez fachowca. Natomiast w bramach tradycyjnych zamek może zostać uszkodzony przez osoby trzecie, bądź po prostu zamarznąć.

Niestety przed wszystkimi niedogodnościami nie możemy się zabezpieczyć. Wybór odpowiedniej bramy zależy od indywidualnych preferencji oraz tego jaką ilością miejsca dysponujemy. Niewątpliwie jeden i drugi rodzaj bramy zabezpieczy nasz samochód lepiej niż pokrowiec i pozostawienie na ulicy. Dlatego warto zaplanować wybór odpowiedniej bramy już na etapie projektowania garażu jeśli jest to tylko możliwe i dostosowania jej w jak najkorzystniejszy sposób.